Menu Icon Menu Icon Arrow Icon Arrow Icon Plus Icon Plus Icon Minus Icon Minus Icon HFF Logo HFF Logo
  • Ars Moriendi oder die Kunst des Lebens / Kristina Schranz / Bester Kurzdokumentarfilm / Diagonale

    / 5

  • Alles ist gut / Eva Trobisch / Förderpreis Neues Deutsches Kino Regie / Filmfest München

    / 5

  • Riot not Diet / Julia Fuhr Mann / Best German Short Film / XPOSED

    / 5

  • Stella Polaris Ulloriarsuaq / Yatri Niehaus / UNESCO World Heritage Dolomites Award / Trento Film Festival

    / 5

  • Es ist egal, aber / Christoph Ischinger / Bester mittellanger Film / Achtung Berlin

    / 5

Awards

 

2019

 

Academia Film Olomouc, Czech Republic
Best Short Documentary: Analog Astronaut / Felix Klee & Linda Klinkhammer

Alliance of Women Film Journalists
Nomination Best female Director: Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Nadine Labaki / C: Christopher Aoun
Nomination Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / C: Christopher Aoun

Asia Pacific Screen Awards
Best Director: Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Nadine Labaki / C: Christopher Aoun
Nomination Best Main Actor: Capernaum - Stadt der Hoffnung (Zain Al Rafeea) / C: Christopher Aoun

BAFTA Student Short Film Award
Shortlist: Jupiter / Benjamin Pfohl

British Academy Film Awards
Nomination Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / C: Christopher Aoun

César
Nomination Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / C: Christopher Aoun

Cine Youth Festival, Chicago
Cine Youth Award: Julie / Alexander Bergmann

Courage Film Festival
Best Student Film: Shapes / Fariba Buchheim

Critics' Choice Movie Award
Nomination Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / C: Christopher Aoun

Deutscher Kamerapreis / German Cinematography Award
Winner Feature Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Nadine Labaki / C: Christopher Aoun
Winner Short Film: I Grew a Statue / D: Aaron Ahrens / C: Karl Kürten
Nomination Young Talent Award: Blei / D: Benjamin Leichtenstern / C: Lukas Nicolaus
Nomination Young Talent Award: Naiwan / Verlassen / D: Andreas Irnstorfer / C: Ahmed El Nagar

DOK.fest Munich
Winner FFF Documentary Talent Award: Congo Calling / Stephan Hilpert

Female Filmmakers Festival Berlin
Best Performance: Chuckwalla / Korinna Krauss

Filmbewertungsstelle
Besonders Wertvoll: Endling / Alex Schaad
Besonders Wertvoll: Summer Hit / Berthold Wahjudi

Filmfest Dresden
Golden Horseman Short Fiction Film - National Competition: Are You Listening, Mother? / Tuna Kaptan

Filmfestival Schaffhausen
2nd Place in the Youth Short Film Competition: Shapes / Fariba Buchheim

filmreif! Bundesfestival junger Film
Script Award: Summer Hit / Berthold Wahjudi
Directing Award: Die letzten Kinder im Paradies / Anna Roller
Democracy and Tolerance Award: Biotop / Paul Scholten
Future and Europe Award: Summer Hit / Berthold Wahjudi

FiSH - Filmfestival im StadtHafen Rostock
Audience Award: Summer Hit / Berthold Wahjudi
Silver Fish: Wenn er kommt, dann schießen wir / Luigjina Skupa & Jona Salcher

Flimmern und Rauschen
Winner "Media Schools & Young Professionals": Fame / Christian Hödl & Lene Pottgießer
Special Acknowledgement: Shapes / Fariba Buchheim

Globes de Cristal Awards
Nomination Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Christopher Aoun

Golden Globes Award
Nominierung Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Christopher Aoun

International Film Festival Rotterdam
Audience Award: Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Christopher Aoun

Internationale Grenzland-Filmtage Selb
3rd Place "Best Documentary": More than Penguins / Michael Urs Reber & Elizaveta Snagovskaia

Internationale Kurzfilmtage Oberhausen
3Sat Talent Award: Which Way to the West / Kristina Kilian

Juvinale
Winner Documentary: The Best Thing You Can Do With Your Life / Zita Erffa

Kurzfilmtage Thalmässing
Team Award: Shapes / Fariba Buchheim

Landshuter Kurzfilmfestival
DaHome Award - Best Film with Regional Background: Are You Listening, Mother? / Tuna Kaptan

Max-Ophüls-Filmpreis
Audience Award Best Documentary: Congo Calling / Stephan Hilpert

Nonfiktionale
AVID Editing Award: Wenn man sie bedauert, können sie schlecht sterben / Friederike Güssefeld

One Shot Filmfestival
Best Cinema without Borders: Squash / Maximilian Bungarten

Open Window International Film Challenge
Judges Choice Award: Wir träumten vom Frühling / Xenia Sigalova

Oscars
Nomination Best Foreign Language Film: Capernaum - Stadt der Hoffnung / C: Christopher Aoun

Palm Springs Short Film Festival
Best Live-Action Short Over 15 Minutes: Summer Hit / Berthold Wahjudi

Queen Palm International Film Festival
Feb Edition Bronze Winner - Best Documentary: Wir träumten vom Frühling / Xenia Sigalova
Feb Edition Bronze Winner - Best Music (Feature): Wir träumten vom Frühling / Xenia Sigalova
Feb Edition Honorable Mention - Best Director: Documentary Feature: Wir träumten vom Frühling / Xenia Sigalova

Rai Film Festival
Wiley Student Film Prize: The Absence of Apricots / Daniel Asadi Faezi

Regensburger Kurzfilmwoche
FilmFernsehFonds Bavaria Talent Award: Fame / Christian Hödl & Lene Pottgießer / Bavarian Competition

Sacramento Underground Film & Arts Festival
Winner Narrative Feature: Falter / C: Rebecca Meining
Winner Best Documentary Feature: Wir träumten vom Frühling / Xenia Sigalova

Shorts Trinationales Filmfestival am Oberrhein
Best Short Film Festival: Jupiter / Benjamin Pfohl
Audience Award: Jupiter / Benjamin Pfohl

Skepto International Film Festival
Best Short Film: Are You Listening, Mother? / Tuna Kaptan

Starter Filmpreis
Die Geheimnisse des schönen Leo / Benedikt Schwarzer
Hauptinstitut für seelische Gesundheit
/ Lisa Voelter
Fame
/ Christian Hödl & Lene Pottgießer
roduction, founded by ARRI Media: Endling / Alex Schaad / P: Richard Lamprecht & Veronika Faistbauer

Studio Hamburg Nachwuchspreis
Winner Feature Film Fiction: Alles ist gut / Eva Trobisch
Nomination Documentary: Die Geheimnisse des Schönen Leo / Benedikt Schwarzer

Und Bitte! Filmfestival
May 2019 Award: Február / Marlena Molitor

Visions du Réel, Nyon
Tënk Award: Dead Sea Sying / Katharina Rabl & Rebecca Zehr

Worldwide Women's Film Festival
Best Student Documentary: Lovers of the Night / Anna Ewert

2018

 

Achtung Berlin - New Berlin Film Award
Best Film Medium Length: Es ist egal, aber / Christoph Ischinger

Förderpreis AK Salzburg
Ars Moriendi oder die Kunst des Lebens
/ Kristina Schranz

ARD
Programme Award for the production company "Tangram Film": Vom Lieben und Sterben / Katrin Nemec

ARD Degeto Young Talent Award "Impuls"
Nomination: Das Au Pair / Luciana Newton / Exposé for the "Endlich Freitag im Ersten" slot

Athens Short Film Festival
Best Directing: Feiert Eileen! / Judith Westermann
Nomination Best Short Film: Feiert Eileen! / Judith Westermann
Nomination Best Music Score: Feiert Eileen! / Judith Westermann

BAFTA Student Film Award
Nomination Live Action: Skin / Nancy Camaldo
Nomination Documentary: We Are Data / Moritz Müller-Preißer, Franziska Brozio

Bavaria 2030
2nd Place: Klimawandel / Lukas Baier

Berlinale
Nomination "Glashütte Original - Dokumentarfilmpreis": The Best Thing you can do With Your Life / Zita Erffa
Nomination Kompass-Perspektive-Preis: Impreza - Das Fest / Alexandra Wesolowski
Nomination Kompass-Perspektive-Preis: Kein sicherer Ort / Antje Beine

Blaue Blume Award
Close
/ Lisa Reich
Nomination: Bis einer weint / B. Leichtenstern
Nomination: Stosszeit / Julius Grimm

Chalon Tout Court
Prix Découverte: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko

Cilect
Cilect Prize for Documentary: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko

CPH PIX Film Festival
Nomination New Talent Grand Prix: Alles ist gut / Eva Trobisch

Deutscher Menschenrechtsfilmpreis / German Human Rights Film Award
Shortlist: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko / Kategorie Hochschule
Shortlist: Thinking Like a Mountain / Alexander Hick / Kategorie Hochschule

Diagonale - Festival of Austrian Films
Best Documentary Short: Ars Moriendi oder Die Kunst des Lebens / Kristina Schranz

DOK.fest Munich
FFF Förderpreis Documentary: früher oder später / Pauline Roenneberg
BR kinokino Audience Award: Tackling Life / Johannes List
Nomination FFF Förderpreis Documentary: Germania / Lion Bischof

European Film Awards
Nomination: The Poetess / Stefanie Brockhaus, Andy Wolff

Falcon International Film Festival London
Best Student Film: Hard Way - The Action Musical / Daniel Vogelmann

Fenêtres sur Courts
Grand Prix Europe: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko

Fernsehfilmfestival Baden-Baden
Nomination MFG Star 2018: Alles ist gut / Eva Trobisch

Festival du Films du Monde / World Film Festival Montreal
Best International Film Award: Lass uns abhauen / Isa Micklitza

Fidé - Festival International du Documentaire Émergent
Prix de Parrains: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko

Filmbewertungsstelle
Prädikat Wertvoll: Chuckwalla / Korinna Krauss
Prädikat Wertvoll: Germania / Lion Bischof
Prädikat Wertvoll: Jenny / Lea Becker
Prädikat Besonders Wertvoll: Alles ist gut / Eva Trobisch

Filmfest Munich
FIPRESCI-Preis: Alles ist gut / Eva Trobisch
German Cinema New Talent Award DIRECTING: Alles ist gut / Eva Trobisch
German Cinema New Talent Award ACTING: Alles ist gut / Eva Trobisch / Aenne Schwarz
Nomination: German Cinema New Talent Award PRODUCTION: Alles ist gut / Eva Trobisch / Trini Götze, David Armati Lechner
Nomination: German Cinema New Talent Award SCRIPT: Alles ist gut / Eva Trobisch

Filmreif! Das Bundesfestival deutscher Film
Best Production Design: Crumble Fish / Philipp Link
Award for an especially sustainable film: Kleinheim / Michael Ciesielski

Film Fest Sundsvall
Audience Award: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko

First Steps
Best Documentary: Tackling Life / Johannes List
Best Advertisement: myBorder's joyFence / Michael Kranz
No Fear Award: früher oder später / Pauline Roenneberg / Marius Ehlayil
Nomination Short Fiction Film: Was bleibt / Eileen Byrne
Nomination Documentary: Thinking Like a Mountain / Alexander Hick
Nomination Advertisement: Earl Hernest IV / Moritz Rautenberg
Nomination Advertisement: Real News / Fabian Carl

Flimmern & Rauschen München
Films by Film Schools: Pan / Anna Roller
Special Award for the Subject "Home": Spielfeld / Kristina Schranz

Grimme Award
Competition Information & Culture: Sewol / Minsu Park 
Nomination Competition Fiction: Die Maßnahme / Alex Costea
Nomination Competition Series: Hindafing / Niklas Hoffmann (Script)

Hamptons International Film Festival
Best Narrative Feature: Alles ist gut / Eva Trobisch

KASHISH Mumbai International Queer Film Festival
Best Student Short: Feiert Eileen! / Judith Westermann

Kinofest Lünen
"Erster Gang" - Publikumspreis Kurzfilmwettbewerb: Endling / Alex Schaad
Insassenpreis der JVA Werl: Lass uns abhauen / Isa Micklitza

Kurzfilmfestival Köln / Short Film Festival Cologne
WDR Jury-Preis: Schildkröten Panzer / Tuna Kaptan

Locarno Film Festival
Swatch First Feature Award (Prize for Best First Feature): Alles ist gut / Eva Trobisch

Marrakesch International Filmfestival
Best Actress Award for Aenne Schwarz: Alles ist gut / Eva Trobisch
Nominierung Etoile d'Or-Grand Prix: Alles ist gut / Eva Trobisch
Nominierung Jury Award: Alles ist gut / Eva Trobisch
Nominierung Best Director: Alles ist gut / Eva Trobisch
Nominierung Best Actor: Alles ist gut / Eva Trobisch

Max-Ophüls-Filmpreis
Documentary Music Award: Germania / Lion Bischof
Audience Award Film Medium Length: Endling / Alex Schaad

NaturVision Filmfestival
Honorary Mention: Rio im Müll / Anna Brass

QFest 2018: The 22nd Annual Houston International LGBTQ Film Festival
Freedom of Vision Award: Luft / Anatol Schuster

Rainbow Umbrella Film Festival
Best Director: Feiert Eileen! / Judith Westermann
Best Screenplay: Feiert Eileen! / Judith Westermann

Regensburger Kurzfilmwoche
New Talent Award from FilmFernsehFonds Bavaria for the best Bavarian Film: Aufarbeiten / Denise Riedmayr

Riga International Film Festival 2ANNAS
Best in mid-length competition: The Absence of Apricots / Daniel Asadi Faezi

Rudnik International Debut Documentary Film Festival
Best Feature: The Best Thing You Can Do With Your Life / Zita Erffa

Starter Filmpreis, City of Munich
Find Fix Finish
/ Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko
Luft / Anatol Schuster
Pretty Girls Don't Lie / Jovana Reisinger
Production, founded by ARRI Film & TV: Pan / Anna Roller / Tanja Schmidbauer

Stockholm International Film Festival
Best Director: Alles ist gut / Eva Trobisch

Student Oscar
Nomination: F32.2 / Annelie Boros / Semi Finalist
Nomination: Was Bleibt / Eileen Byrne / Semi Finalist

Studio Hamburg New Talent Award
Nomination Best Documentary/Reportage: Die Frist / Karin Becker
Nomination Best Documentary/Reportage: Marikas Missio / Michael Schmitt

Subtitle European Film Festival
Nominierung Director Award: Alles ist gut / Eva Trobisch
Nominierung Angel Award: Alles ist gut / Eva Trobisch / Aennie Schwarz

SWR Doku-Festival
Preis der Norbert Daldrop Förderung für Kunst und Kultur: The Poetess / Stefanie Brockhaus, Andy Wolff

Tabor Film Festival
Grand Prix: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko

The German Cinema Award for Peace - The Bridge
Best Director (international): Capernaum - Stadt der Hoffnung / D: Nadine Labaki / C: Christopher Aoun

Thessaloniki International Film Festival
Special Jury Award: Alles ist gut / Eva Trobisch
Best Actress for Aenne Schwarz: Alles ist gut / Eva Trobisch

Trento Film Festival
UNESCO World Heritage Dolomites Award: Stella Polaris Ulloriarsuaq​ / Yatri N. Niehaus

Wendland Shorts
Goldener Zollstock: Es ist egal, aber / Christoph Ischinger

XPOSED International Queer Film Festival Berlin
Best German Short Film: Riot Not Diet / Julia Fuhr Mann

VGF-Nachwuchsproduzentenpreis
Alles ist gut / Eva Trobisch

Zagreb Filmfestival
Nomination Golden Pram for Best Feature Film: Alles ist gut / Eva Trobisch

2017

 

Art Directors Club Europe
Gold - Student of the year: Moonjourney / Chiara Grabmayr

Bavarian TV Award
Vom Lieben und Sterben / Katrin Nemec / Young Talents Section

Cilect
Nomination Cilect Prize for Documentary: Tarfala / Johannes Östergard

CIVIS Media Award 2017
Nomination „Europäischer CIVIS Online Medienpreis–Webvideos“: Moonjourney / Chiara Grabmayr

Curto Circuito, Festival Internacional de Cine, Santiago de Compostela
Award: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko / Radar

Deutscher Dokumentarfilmpreis
Nomination: Vom Lieben und Sterben / Katrin Nemec

Deutscher Kurzfilmpreis
Nomination: Jenny / Lea Becker / Fiction films 10-30 Minutes
Nomination: Kleinheim / Michael Ciesielski / Fiction Films up to 10 Minutes

Diagonale, Graz
Kurzdokumentarfilm: Spielfeld / Kristina Schranz

Doc Sunback Film Festival, Mulvane, Kansas
Best Comedy: Hard Way - The Action Musical / Daniel Vogelmann / Dangerous Comedies

DocumentaMadrid
Prize for Best Short Film: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko / Fugas Short Film Competition
Audience Award Short Film: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko / Fugas Short Film Competition

DOK.fest Munich
Dokumentarfilmpreis für junge Menschen: Tell me Mr. Lo / Maya Duftschmid / DOK.education

Duisburger Filmwoche
Carte Blanche Nachwuchspreis des Landes NRW: Spielfeld / Kristina Schranz

Early Bird International Student Film Festival Sofia
Best Foreign Film: Chuckwalla / Korinna Krauss

Elfpro und Bitte! Filmpreis Hannover
Hauptpreis: Voicemail / Erec Brehmer

Ennesimo Film Festival, Modena
Ennesimo Youth Mention: Close / Lisa Reich

European Cinematography Awards
Best Student Cinematographer: Wenn du rausgehst / Nuria Gomez Garrido

Festival des deutschen Films, Ludwigshafen
Special Mention: Luft / Anatol Schuster

Festival International Signes de Nuit in Paris
Special Mention: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko/ International Competition

Filmfest München
Nomination German Cinema New Talent Award: Luft / Anatol Schuster

filmzeitkaufbeuren
Innovation Award: Iridiscence / Eileen Byrne / Hauptwettbewerb
1st Place / Jury Award: Terrier / Ozan Mermer / Kurzfilmwettbewerb

First Steps
Script Award: Terra Murata / Daphne Ferraro
Nomination Commercial Awards: Bad Pets / Moritz Rautenberg, Christian Ricken
Nomination Michael-Ballhaus-Preis: Luft / Anatol Schuster
Nomination No Fear Award: Luft / Anatol Schuster

FiSH - Festival im StadtHafen Rostock
Audience Award in Gold: Pan / Anna Roller / Junger Block
Sputnik Award: Pan / Anna Roller / Junger Block
Audience Award: Pan / Anna Roller / Junger Block

Flickers Rhode Island Film Festival, Providence
Best Cinematography Grand Prize: Our Wildest Dreams / Marie-Elisa Scheidt / Kamera: Julian Krubasik
Nomination Grand Prize: Our Wildest Dreams / Marie-Elisa Scheidt / Best Feature Documentary

Fritz Gerlach Transmedia Filmpreis
2nd Place Transmedia Award "Hate Speech": Von Boche zum Buddy (AT) / Anna Brass / Transmedia Award for Concepts

Grenzland-Filmtage Selb
Audience Award: Tage der Jugend / Yulia Lokshina / Dokumentarfilmwettbewerb

Guanajuato International Film Festival
Mejor Cortometraje Experimental: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko / Experimental-Kurzfilmwettbewerb

Harlem International Film Festival, New York
Best Music Video: Iridiscence / Eileen Byrne

Hessischer Filmpreis / Hessian Film Award
Familienzuwachs / Teresa Hoerl / Kurzfilm

IndieLisboa
Amnesty International Prize: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko/ Int. Competition

Interfilm, Berlin
2nd Place: Kai / Friederike Güssefeld / Deutscher Wettbewerb

Jetzt oder nie, Filmtage Friedrichshafen
Jury Award: Voicemail / Erec Brehmer
Audience Award: Voicemail / Erec Brehmer

Jim Thorpe Independent Film Festival, PA
Special Jury Prize: Die dunkle Kammer / Alexander Löwen / Action
Special Jury Prize: Hard Way - The Action Musical / Daniel Vogelmann / Action

Jufinale Flimmern und Rauschen München
Audience Award: Fuck White Tears / Annelie Boros

Kinofest Lünen
Audience Award: Familienzuwachs / Teresa Hoerl / Wettbewerb "Erster Gang" - Mittellanger Film

Landshuter Kurzfilmfestival
Der große BMW Kurzfilmpreis: Kai / Friederike Güssefeld / Kurzfilmwettbewerb
Special Mention: Hard Way - The Action Musical / Daniel Vogelmann / Kurzfilmwettbewerb
Jury Award: Voicemail / Erec Brehmer / Sprungbrett
Audience Award: Voicemail / Erec Brehmer / Sprungbrett
Special Mention: Liftboy / Anne Heinze / Sprungbrett

Max Ophüls Award
Best Newcomer Acting (Leonard Kunz): Jenny / Lea Becker / Int. Kurzfilmwettbewerb

Next Generation Tiger Award
Moonjourney / Chiara Grabmayr

Oberhausener Kurzfilmtage
ZONTA Award for a filmmaker from the International or German Competition: pretty boyz don't die / Jovana Reisinger / German Competition

Österreichische Kurzfilmschau
Nomination Austrian Film Award: Spielfeld / Kristina Schranz / Short Film

The Paris Art and Movie Awards (PAMA)
Best Dance Film: Iridiscence / Eileen Byrne

Int. Regensburger Kurzfilmwoche
Main Award: Herr und Frau Müller / Dominique Klein / German Competition
New Talent Award FilmFernsehFonds Bayern: Jenny / Lea Becker / Bavarian Window
Special Mention: Find Fix Finish / Sylvain Cruiziat, Bogumyla Zhluktenko / Bavarian Window

Royal Starr Film Festival, Royal Oak, Michigan
Best Director Short: Chuckwalla / Korinna Krauss / Short Film Competition

Shocking Shorts Award
Nomination: Hard Way - The Action Musical / Daniel Vogelmann
Nomination: Pan / Anna Roller

Shots International Independent Film Festival
Best Student Film: Voicemail / Erec Brehmer

Starter Filmpreis, City of Munich
Directing: Fuck White Tears / Annelie Boros
Directing: Kleinheim / Michael Ciesielski
Directing: Thumb / Moritz Binder
Production, founded by ARRI Film & TV: Tage der Jugend / Yulia Lokshina
Nomination Directing: GIS / Narges Kalhor
Nomination Directing: Leeres Orchester / Ksenia Sigalova
Nomination Directing: Sewol / Minsu Park
Nomination Directing: Wind in meinem Haar / Marina Anselm

Studentenfilmfestival "Sehsüchte", Potsdam
Special Mention: Herr und Frau Müller / Dominique Klein / Documentary Film
Special Mention: Hard Way - The Action Musical / Daniel Vogelmann / Genre Film

Studio Hamburg New Talent Award
Eberhard-Fechner Award: Sewol / Minsu Park
Nomination Best Short Film: In Scherben / Torben Liebrecht
Nomination: Vom Lieben und Sterben / Katrin Nemec

Swiss Film Award (Genève, Ministry for Culture)
Nomination Best Documentary Film: Europe, she loves / Jan Gassmann
Nomination Best Cinematography: Europe, she loves / Jan Gassmann

Tampere Short Film Festival
Student Award: Tarfala / Johannes Östergard / Student Competition

Tatort Eifel, Daun
3. Kurzfilmpreis: Zahltag / Felix Kempter / Short Film Competition

2016